Jan III Sobieski z Rzeczypospolitej przez Górny Śląsk do Wiednia – projekt edukacyjny.
Głównym celem projektu jest rozwijanie u uczniów dodatkowej wiedzy z historii regionalnej o pobycie króla Polski Jana III Sobieskiego na Śląsku podczas odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku.
Adresatami projektu są uczniowie klasy 6.
Termin realizacji projektu : marzec 2023 r.
Formy realizacji :
I ETAP
- zapoznanie z tematyką projektu
- podział klasy 6 na cztery grupy
- wybór liderów przez grupy : I – grupa Leny, II – grupa Wiktorii, III – grupa Roberta, IV – grupa Karola
II Etap - przydzielenie grupom tematów do realizacji projektu :
I grupa – praca z tekstem legendy gliwickiej pt. „ Chrupiące półksiężyce”, II grupa – krótka analiza wybranych listów króla Jana III Sobieskiego do żony Marysieńki, III grupa – trasa króla Jana III Sobieskiego z Krakowa przez Górny Śląsk do Wiednia, IV grupa – bitwa pod Wiedniem
III Etap – prezentacja pracy przez grupy :
I grupa przygotowała pracę w postaci książeczki z tekstem i ilustracją legendy pt. „ Chrupiące półksiężyce”, opisała prawdę i fałsz w legendzie oraz morał. Prawdą jest, że rogalik narodził się w Gliwicach, upieczono go dla króla Jana III Sobieskiego i husarii.
II grupa opracowała planszę z wybranymi listami króla Jana III Sobieskiego do żony Marysieńki, z których wynika, że królewska para darzyła się prawdziwą miłością i szacunkiem.
III grupa przygotowała prezentację multimedialną o wybranych miastach G. Śląska , w których zatrzymał się król Polski.
IV grupa opracowała planszę z ilustracjami i ciekawostkami o bitwie pod Wiedniem .
Prace uczniów klasy 6 można obejrzeć na I piętrze, a prezentacje "Droga Jana III Sobieskiego do Wiednia" znajduje się w załączniku.