Jan III Sobieski z Rzeczypospolitej przez Górny Śląsk do Wiednia – projekt edukacyjny.

Utworzono dnia 05.04.2023

Głównym celem projektu jest rozwijanie u uczniów dodatkowej wiedzy z historii regionalnej o pobycie króla Polski Jana III Sobieskiego na Śląsku podczas odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku.

Adresatami projektu są uczniowie klasy 6.

Termin realizacji projektu : marzec 2023 r.

Formy realizacji :

I ETAP

- zapoznanie z tematyką projektu

- podział klasy 6 na cztery grupy

- wybór liderów przez grupy : I – grupa Leny, II – grupa Wiktorii, III – grupa Roberta, IV – grupa Karola

II Etap - przydzielenie grupom tematów do realizacji projektu :

I grupa – praca z tekstem legendy gliwickiej pt. „ Chrupiące półksiężyce”, II grupa – krótka analiza wybranych listów króla Jana III Sobieskiego do żony Marysieńki, III grupa – trasa króla Jana III Sobieskiego z Krakowa przez Górny Śląsk do Wiednia, IV grupa – bitwa pod Wiedniem

III Etap – prezentacja pracy przez grupy :

I grupa przygotowała pracę w postaci książeczki z tekstem i ilustracją legendy pt. „ Chrupiące półksiężyce”, opisała prawdę i fałsz w legendzie oraz morał. Prawdą jest, że rogalik narodził się w Gliwicach, upieczono go dla króla Jana III Sobieskiego i husarii.

II grupa opracowała planszę z wybranymi listami króla Jana III Sobieskiego do żony Marysieńki, z których wynika, że królewska para darzyła się prawdziwą miłością i szacunkiem.

III grupa przygotowała prezentację multimedialną o wybranych miastach G. Śląska , w których zatrzymał się król Polski.

IV grupa opracowała planszę z ilustracjami i ciekawostkami o bitwie pod Wiedniem .

Prace uczniów klasy 6 można obejrzeć na I piętrze, a prezentacje "Droga Jana III Sobieskiego do Wiednia" znajduje się w załączniku.

ZAŁĄCZNIKI: