Lekcja otwarta w klasie VI

Utworzono dnia 16.03.2024

13.03.2024 w klasie VI odbyła się lekcja otwarta z techniki. Przeprowadziła ją Pani Katarzyna Gibajło, obecni byli Pani dyrektor, inni nauczyciele i uczniowie klasy V.

Temat lekcji brzmiał: To takie proste! Konstrukcja labiryntu dla robota Photon.

Uczniowie klasy VI przygotowali się do lekcji przynosząc m.in. pudełka, butelki, kartony, taśmę klejącą, czyli wszystko co było potrzebne do zbudowania labiryntu. Dodatkowo każda z trzech grup dostała dodatkowe pomoce od nauczyciela (kolorowe klocki, pudełka itp.). W pierwszej części lekcji uczniowie działając w grupach planowali i wykonywali prace wykorzystując różne materiały, oszczędnie i racjonalnie gospodarowali materiałami, czasem i własnym potencjałem budując labirynt dla robota. W drugiej części lekcji odbyło się zapoznanie z robotami i wyczekiwany wyścig robotów!

Zasady były proste, odbyły się dwa wyścigi, w każdym drużyny jechały po labiryncie innej grupy. Za zdobycie 1 miejsca w wyścigu labirynt zdobył 1 punkt, za zdobycie drugiego miejsca-2 punkty i trzeciego-3. Wygrać miał labirynt z największą ilością punktów (najtrudniejszy do pokonania) jednak po dwóch rundach okazało się, że każdy labirynt zdobył po 4 punkty i tym samym był remis.

Na końcu uczniowie rozebrali swoje labirynty i sortowali śmieci osobno wyrzucając tworzywa sztuczne osobno kartony. Kształtowali więc umiejętności segregowania i wtórnego wykorzystania odpadów znajdujących się w najbliższym otoczeniu.

Uczniowie klasy VI pokazali, że na technice nie musi być nudno, można się uczyć poprzez zabawę, a odrobina rywalizacji dobrze wpływa na ich współpracę w grupach.