wycieczka do Wieliczki klasy 7

Utworzono dnia 29.11.2023

15 listopada 2023 – wycieczka do Wieliczki – relacja uczniów klasa 7

Cel: poznać pracę górników i historię kopalni

Zobaczyliśmy kopalnię soli nieco inaczej niż się spodziewaliśmy – zwiedzaliśmy pracując. Mrok pokonywaliśmy przy użyciu lampy, ubrani w górnicze stroje, wyposażeni w lampę, kask, pochłaniacz i torbę. Przeszliśmy prawdziwą górniczą odprawę. Poczuliśmy jak budzą się zmysły, a krew szybciej krąży w żyłach. Wędrowaliśmy z mapą wewnątrz podziemnego labiryntu i eksplorowaliśmy tajemnicze komory najstarszego zachowanego szybu Regis.

Poszukiwaliśmy soli, wykonywaliśmy praktyczne górnicze zadania – cięliśmy drzewo, czerpaliśmy wodę, pletliśmy liny, kruszyliśmy sól, posługiwaliśmy się piłą moja – twoja, ładowaliśmy sól na wózki. Nie raz trzeba było pokonać korytarz zgiętym, a nawet na czworaka. Pokonaliśmy mnóstwo schodów, schodziliśmy po drabinkach. Wszystko pod okiem czujnego przodowego.

Trasa liczyła 2km, zjechaliśmy windą na głębokość 101m i 3h pracowaliśmy w temperaturze 14 stopni Celsjusza.

Poczuliśmy zastrzyk adrenaliny, bo wzięliśmy udział w niezwykłym doświadczeniu. Na zakończenie wycieczki opiekunki – Lidia Frania i Anna Breguła zabrały nas do Parku Trampolin i jedzonko.

Wróciliśmy pod szkołę wieczorem, ale w pełni wybawieni, najedzeni i bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.