WYJAZD DO CENTRUM DOKUMENTACI DEPORTACJI GÓRNOŚLĄZAKÓW DO ZSRS.
25 marca br. uczniowie klasy 7 i 8 z wychowawcami i Dyrektorem ZSP w Sierakowicach pojechali do Radzionkowa do Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRS w 1945 roku. Ten wyjazd potraktowaliśmy jako upamiętnienie 80 rocznicy wkroczenia Sowietów na terytorium Górnego Śląska. W czasie zwiedzania połączonego z lekcją, uczniowie dowiedzieli się o deportacjach kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Górnego Śląska do pracy przymusowej w Związku Sowieckim w 1945 roku jako jednej z największych XX – wiecznych tragedii, która dotknęła nasz region.
W czasie pobytu w tym miejscu uczniowie zachowali się godnie oddając w ten sposób hołd ofiarom tej tragedii, która zmusiła ich do refleksji i zainteresowania się problemem w swoich rodzinach.
„Ocalić od zapomnienia” – kontynuacja 80-lecia obchodów tragedii Górnoślązaków
Spotkanie uczniów klasy 7 i 8 z panią Anielą Jonderko współautorką książki pt. „ Mieli wrócić za czternaście dni” odbyło się 31 marca 2025 roku. Książka prezentuje losy grupy 279 osób deportowanych z Ostropy, obecnie dzielnicy Gliwic do ZSRS w 1945 roku. Wydana została przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach przy współpracy Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRS w 1945 roku w Radzionkowie.
Pani Aniela w czasie spotkania z uczniami podkreśliła niewolniczą pracę i nieludzkie warunki życia deportowanych Górnoślązaków w sowieckich obozach, a także niezwykle trudną sytuację rodzin, które z dnia na dzień pozostały bez środków do życia. Zachęciła uczniów do rozmowy o tej tragedii w swoich rodzinach, szukania i zbierania wszelkich informacji na temat tamtych wydarzeń, bo mimo upływu lat problem ten jest ciągle aktualny i niezwykle ważny dla mieszkańców regionu.